ХОЧЕТЕ ОТРИМАТИ ГАРЯЧУ ЦІНУ?

ХОЧЕТЕ ОТРИМАТИ ГАРЯЧУ ЦІНУ?

Кіпр

Саме на Кіпрі з морської піни, освітлена яскравим сонцем вийшла богиня Афродіта.
І до сих пір на цьому острові все наповнене її присутністю — спекотне сонце, блакитне небо, блакитне море, квітучі дерева, тиха зоряна ніч.
Кіпр — дивовижний острів неповторних природних контрастів. Відпочинок на Кіпрі дарує здоров’я, красу і чудовий настрій.
Так як Кіпр є третім за величиною островом в Середземному морі, він — найтепліший. На Кіпрі 340 днів в році — сонячні. Пляжний відпочинок на Кіпрі можливий навіть в середині осені: купальний сезон відкрито з кінця квітня по листопад.
Кіпр має багату історію і дуже цікаве культурну спадщину. У різні роки тут панували імперії різних народів: римляни, візантійці, перси, єгиптяни, британці та інші. Всі вони залишили на цьому острові «відбиток» своєї культури. Сьогодні ці пам’ятки Кіпру становлять великий інтерес для туристів. Грецькі храми і гімназії, візантійські храми, римські вілли і театри, венеціанські фортеці, готичні собори, турецькі мечеті — все це можна зустріти на території Кіпру.

ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ

Кіпр — третій за величиною острів Середземного моря після Сицилії та Сардинії площею 9251 кв. км. Географічно відноситься до Азії. Кіпр розташований в східній частині Середземномор’я на відстані 380 км від Єгипту, 105 км від Сирії і 75 км від Туреччини. Фактично острів розділений між 3 державами: 36% території контролює частково визнана держава Турецька Республіка Північного Кіпру, 3,7% — ООН, 2,7% — Великобританія (військові бази Акротірі і Декелія), решта 57,6% — Республіка Кіпр.
Столиця — місто Нікосія.
Велика частина острова зайнята горами. Прибережна лінія острова на півночі порізана і скеляста, а на півдні покрита довгими піщаними узбережжями. Це одна з причин, чому майже всі курорти Кіпру знаходяться на півдні, а не на півночі. Загальна протяжність берегової лінії становить 780 км. При підльоті до острова на літаку видно численні бухти і затоки, зелені долини в обрамленні гір. Уздовж північного берега тягнеться гірський ланцюг Кіренія. Південно-західна половина острова зайнята широким гірським масивом Троодос, порізаним поздовжніми річковими долинами. Найбільш висока його північна частина, де знаходиться і найвища точка Кіпру — гора Олімбос (1952 м), на якій з січня по березень працюють бази зимового спорту.

КЛІМАТ

Клімат Кіпру субтропічний середземноморський, з м’якою вологою зимою і сухим жарким літом. На Кіпрі від 300 до 330 сонячних днів в році. Середня температура взимку +10 С °, влітку +36 С °. Кіпрський клімат вважається одним із самих здорових у світі. Сніг на Кіпрі випадає тільки в горах.
Уже в травні можна купатися, цей місяць вважається найкращим для відпочинку на морі. Все ж різниця температур в денний і нічний час становить 15С °, тому ми радимо взяти з собою одяг потепліше на вечір. Літо на острові починається з середини травня і триває до середини жовтня, приносячи з собою спеку. Це час купатися, засмагати і займатися різними видами водного спорту. Саме «прохолодне» місце на Кіпрі влітку — західне узбережжя, в районі Пафосу, де температура на 2-3 С ° нижче, ніж в Ларнаці і Лімассолі. Вересень і жовтень — це оксамитовий сезон: дні все ще сповнені сонячного світла, а вода в морі тепла для купання. До кінця жовтня ввечері стають прохолодніше. У жовтні та листопаді в Троодосе гірські схили змінюють свій колір.
На Кіпрі навіть в середині листопада ви відчуваєте себе як влітку. Ще можна купатися, а екскурсії в села і дегустація вин на виноробнях стають ще більш привабливими.
Грудень і січень — це середземноморська зима. У цей сезон інші середземноморські курорти зазвичай закриваються. Але тільки не Кіпр! На острові можна проводити міжнародні конференції, семінари, виставки, а також відвідати безліч історичних пам’ятників і музеїв.
Уже в січні зацвітають перші орхідеї. До середини лютого гірські схили покриваються соковито-зеленим килимом, а квітучий мигдаль говорить про прихід весни. Рання весна — середина березня — це прекрасний час для поїздки на Кіпр. Кращий час для відпочинку — травень, червень, а також вересень і жовтень. У липні і серпні денна температура перевищує 35 градусів і може досягати 45 градусів. Влітку в прибережних районах середня температура досягає 32 градусів, в центральній частині острова — 36, але в окремі дні може перевищити і 40. Взимку середня температура становить 15 градусів, однак в горах холодніше.

ДЕРЖАВНИЙ УСТРІЙ

Офіційне найменування держави — Республіка Кіпр.
Кіпр — незалежна суверенна республіка з президентською формою правління. Згідно з Конституцією глава виконавчої влади — Президент республіки, який обирається загальним таємним голосуванням на п’ятирічний термін. Президент призначає Рада Міністрів. Законодавча влада республіки належить палаті представників. Парламентаріїв народ обирає також на термін в п’ять років.
Територія країни розділена на 6 адміністративних округів, названих за іменами головних міст: Нікосія, Кіренія, Ларнака, Лімасол, Пафос, Фамагуста.

НАСЕЛЕННЯ

В даний час населення Кіпру становить 837 тис. Осіб, з них 78% греки-кіпріоти, 18% турки-кіпріоти, 4% — вірмени, араби, англійці, росіяни. Після поділу острова переважна більшість греків-кіпріотів живе на півдні, а турки — на півночі.
Уклад життя греків-кіпріотів нагадує життя материкової Греції. Звичаї кіпріотів досить консервативні. Вони діловиті і життєрадісні, працьовиті, чесні і заповзятливі. Не дивлячись на свою повільність і розміреність життя, греки-кіпріоти по-справжньому цінують відпочинок. Вони вміють насолоджуватися відпочинком. В кінці дня, коли сідає сонце і йде спека, кіпріоти відправляються в таверни, часто всією сім’єю, включаючи дітей, і проводять там цілий вечір. На Кіпрі дуже люблять грецьку музику і грецькі танці. Без них не обходиться жодне гуляння.
Всі кіпріоти доброзичливі і ввічливі. У будь-якій ситуації вони раді допомогти.
Щодо місцевого гостинності слід зазначити одну рису: тут вважається нечемним відмовлятися від запрошень на каву.
Зрозуміло, демографічне становище в Республіці постійно змінюється. Приріст населення збільшується і за прогнозами до 2030 року при сприятливому збігу обставин населення Кіпру збільшиться більш ніж на 50.000 чоловік.

РЕЛІГІЯ

Традиційно на Кіпрі поширене православ’я, яке сповідує більша частина населення, решта — іслам.
Християнство близько 2 тис. Років тому на острів привнесли греки. Саме на Кіпрі вперше було створено християнську державу. Кіпрська православна церква складається з однієї архиепископии і п’яти митрополій. Православна церква зберігає величезний вплив в суспільному і політичному житті Кіпру, а також залишається найбільшим землевласником на острові.
Греки-кіпріоти дуже релігійні. Вони регулярно відвідують церкву. Вплив церкви відчувається і в політиці, і в звичайному житті. Більшість греків-кіпріотів, якщо у них виникають якісь проблеми, відразу йдуть до церкви, щоб поставити свічку своєму святому. Неділю після полудня — це час для відвідування монастирів.
В країні існує високий рівень свободи віросповідання. Крім православних християн, на острові також представлені послідовники інших релігійних віросповідань, включаючи римських католиків і мусульман. Історія ісламу на Кіпрі почалася під час арабського вторгнення в середині VII століття, коли в Пафосі з’явилися перші мечеті. Історичні дані свідчать про те, що турецько-кіпрська громада утворилася з двох гілок: з одного боку, нащадків османських завойовників, з іншого — греків та інших християн, звернених в іслам.

ВАЛЮТА

Кіпр є членом Єврозони з єдиною валютою — євро.
Євро дорівнює 100 центам. В обороті банкноти номіналом в 5, 10, 20, 50, 100, 200 і 500 євро, а також монети номіналом в 1, 2, 5, 10, 20 і 50 центів.
Готівкову валюту можна обмінювати в банках або обмінних пунктах. Найвигідніший курс для обміну буде в банку, однак банківські філії не завжди розташовані в безпосередній близькості до готелів і працюють тільки з 08:30 до 13:30 з вихідними в суботу та неділю.
У більшості курортних міст Кіпру банківські карти приймаються практично скрізь: в ресторанах і готелях, магазинах і сувенірних лавках.

ТЕЛЕФОННИЙ ЗВ’ЯЗОК

Телекомунікації Кіпру обслуговуються компанією CYTA, яка забезпечує як внутрішній, так і міжнародний сервіс.
Всі телефонні розмови на Кіпрі платні. Зателефонувати можна з переговорного пункту, з номера готелю, з телефону-автомата. Телефони-автомати на Кіпрі двох видів: карткові або монетні. Карту можна придбати в будь-якому сувенірному магазині, кіоску, відділенні банку, на пошті.
Міжнародний телефонний код Кіпру: 357.
Для здійснення дзвінків на Кіпр слід набирати: 8 — 10 — 357 (код Кіпру) — (код міста) — (номер абонента).
Якщо в поїздці вам необхідно здійснювати багато дзвінків, найкращим способом буде придбання місцевої sim-карти. Купити її дуже просто — це можна зробити в будь-якому супермаркеті. Оплачувати зв’язок можна, купуючи карти оплати або користуючись послугами кіосків, в цьому випадку продавець видає покупцеві чек, на якому є спеціальний код. Після введення коду баланс поповнюється.

МАГАЗИНИ І Державна установа

Слід пам’ятати, що Кіпр — середземноморська країна, тому є перерва на денний відпочинок. Державні установи та банки відкриті в робочі дні з 8:30 до 12:30, але в багатьох туристичних районах банки можуть працювати і після обіду.
Кіпрські магазини продуктів і супермаркети відкриті з ранку до 20:00 або до пізнього вечора (якщо знаходяться поблизу курортних зон). І перерв в магазинах немає. А ось магазини одягу та взуття, сувенірів, ювелірні магазини, магазину домашнього текстилю працюють з великою перервою на обід.
Музеї, як правило, працюють щодня, час роботи різний, більшість працюють і до і після обіду, а в суботу працюють без перерви.

TAX-FREE

Вирушаючи на Кіпр можна поєднати пляжний, екскурсійний відпочинок з шопінгом. Система tax-free забезпечує додаткову економію.
Tax Free — це повернення частини ПДВ від вартості товару, який ви купили в країні Євросоюзу. Наявність знака tax-free, означає, що магазин оформляє чеки tax-free. Якщо такого зображення немає, необхідно запитати продавця про можливості оформлення покупки tax-free.
Здійснюючи покупки в магазинах tax-free, можна додатково заощадити суму ПДВ, розмір відшкодування становить до 15%, мінімальна сума покупки повинна бути не менше 50 EUR. Для того щоб отримати ПДВ до повернення, потрібно просто попросити продавця виписати вам чек tax-free. Зверніть увагу на те, щоб в чеку були заповнені всі дані: ім’я, прізвище, країна проживання, домашня адреса, номер паспорта і сума відшкодовується ПДВ, а також, що б касовий чек був прикріплений до чека tax-free.
На митниці, щоб підтвердити факт покупки, вас можуть попросити пред’явити товари до огляду, щоб звірити номер на формулярі tax-free c номером паперових ярликів на пакеті з товарами. Речі, які пред’являються митнику для повернення tax-free, повинні бути невикористаними, неношеними, з ярликами на пакеті. Після звірки всіх номерів співробітник митниці повинен поставити на чек tax-free друк.

МЕДИЧНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ

Рівень медицини на Кіпрі знаходиться на високому рівні. Приватні медичні клініки знаходяться в кожному місті острова. Кіпр має один з найбільших відсотків за кількістю висококласних фахівців на душу населення.
Плануючи відвідати Кіпр, необхідно оформити медичну страховку, так як для іноземців медичні послуги платні, за винятком екстрених ситуацій, коли життя потерпілого знаходиться в небезпеці.
При настанні страхового випадку необхідно діяти згідно з вказівками компанії, виписала поліс.
Аптек на Кіпрі досить багато. Стандартний час роботи з 09:00 до 18:00 з перервою на обід. Кожен день призначається чергова аптека, яка працює до 23:00. Адреса такий аптеки можна дізнатися за довідковими телефонами.

ТРАНСПОРТ

Кіпр має два міжнародні аеропорти, розташованих в Пафосі і Ларнаці. Звідси можна полетіти в європейські і близькосхідні країни.
Так як Кіпр — острівна держава, то цілком логічно, що розвинене і морське сполучення. Морські порти знаходяться в Лімассолі і Ларнаці. На поромі можна дістатися до грецьких островів Крит і Родос.
Громадський транспорт на Кіпрі розвинений не так сильно як в інших європейських країнах, місцеві жителі вважають за краще пересуватися на машинах, а туристи беруть в прокат автомобілі.
Проте, найпоширеніший громадський транспорт — автобуси.
На острові вони ходять до 17:00, по суботах лише до обіду. Завжди необхідно перевіряти розклад на зупинках. Вартість проїзду варіюється від 2 до 10 євро. Можна купити квиток туди-назад, тоді він буде коштувати дешевше, ніж в одну сторону.
Інший вид транспорту, причому не найдешевший — таксі. Воно працює цілодобово, його можна зловити на вулиці або замовити по телефону. Оплата здійснюється по лічильнику, і залежить від часу доби і дня тижня.
Відстань між містами в км.

Аеропорт Ларнаки Ларнака Лімассол Пафос аеропорт Пафосу Айя-Напа Протарас Нікосія
Аеропорт Ларнаки — 5 70 140 125 45 57 49
Ларнака 5 — 65 135 130 41 52 45
Лімассол 70 65 — 68 63 107 112 82
Пафос 140 135 68 — 15 175 180 152
Аеропорт Пафосу 125 130 63 15 — 169 179 142
Айя-Напа 46 41 106 175 169 — 10 80
Протарас 57 52 116 185 179 10 — 90
Нікосія 49 45 82 152 142 80 90 —
ПЛЯЖІ

Дуже великій кількості пляжів Кіпру присвоєно «Блакитний Прапор» Євросоюзу, що свідчить про їх відповідність найвищим стандартам якості води та екології узбережжя, а також дотримання всіх вимог безпеки відпочиваючих. На Кіпрі можна знайти пляж на будь-який смак — міські, дикі, піщані або галькові.
Всі пляжі острова — муніципальні, це означає, що вхід на пляж безкоштовний, але за додаткові послуги (лежаки, парасольки) необхідно платити. Виняток становлять пляжі, що належать до готелів.
Дикі пляжі острова знаходяться далеко від туристичної зони, і додатковий сервіс на них відсутня. Тут ви можете насолоджуватися тишею і спокоєм.
Міські пляжі найбільш популярні у туристів, оскільки розташовані в пішій доступності від більшості невеликих готелів і апартаментів.

пляжі Пафосу
Кращі піщані пляжі в Пафосі знаходяться в районі Корал Бей, на відстань близько 10 км від центру міста. Пляжі розташовані в двох бухтах. У цих бухтах тепла вода і пологе дно, ідеально для відпочинку з дітьми. У безпосередній близькості розташовано кілька таверн.
Улюбленим місцевими жителями місцем для відпочинку є національний парк на півострові Акамас. Тут розташовано кілька напівдиких пляжів, що зберегли первозданну красу.
Популярним для відпочиваючих є пляж Петра Ту Роміу, розташований в місці народження Афродіти. Купання через підводних течій там дуже небезпечно.

пляжі Лімассола
На відстані близько 20 км від Лімассола розташований неймовірної краси пляж Курион. Море тут іноді неспокійно, але, оскільки на пляжі дуже дрібно, хвилі не піднімаються високо.
А ось міські пляжі Лімассола переважно піщано-галькові.
Дасуді — один з кращих міських пляжів. Тут є непогані ресторанчики і водні розваги.

пляжі Ларнаки
Практично єдиним пляжем в центрі Ларнаки є променад Фіникудес Пляж захищений від морських хвиль невисокими кам’яними насипами. Купатися тут треба з обережністю через великої кількості морських їжаків.
Із західного боку міста знаходиться пляж Маккензі. Але він розташований на близькій відстані від аеропорту, тому тут буває досить шумно.

Пляжі Айя-напи
Кращі пляжі Кіпру з бірюзовою водою і світлим піском знаходяться в Айя-Напі. Якщо ви шукаєте усамітнення, то вам на затишний пляж Айя-Текле, який розташований в 5 км від Айя-напи.
Безпосередньо в Айя-Напі не покиньте без уваги пляжі Ніссі Біч і Макронісос. Вони розташовані в прекрасних бухтах з дуже теплою водою і популярні як серед туристів, так і у місцевого населення.
Пляжі Кіпру досить різноманітні. В районі Айя-напи і Ларнаки переважають пляжі з дрібним золотим піском і неглибоким пологим входом в море. А в районі Лімассола — піщані пляжі з сірим піском вулканічного походження. Пляжі Пафосу ідеально підходять для любителів усамітненого відпочинку. Вони, як правило, кам’янисті, а через скелястих берегів вхід в море не завжди буде комфортним.

ЧАС

Різниці у часі між Кіпром та Україною немає.

ЕЛЕКТРИКА

Напруга в мережі 240 вольт, 50 герц, розетки трифазні. Необхідні перехідники. У більшості готелів Ви можете взяти адаптер, залишивши депозит, або купити його в магазині.

Чайові

Питання додаткової винагороди в сфері обслуговування є досить делікатним. У багатьох ресторанах Кіпру плата за обслуговування включається в рахунок і становить 5-10% від загальної вартості замовлення. Якщо чайові в рахунок не входять, можна залишити 5-10% понад вказану в ньому суми (або просто округлити її в більшу сторону). Чайові можна дати таксисту або робочого готелю, який допомагає донести багаж до номера.

ЕКСТРЕНІ ТЕЛЕФОНИ

112 — телефон порятунку (швидка допомога, поліція, пожежна)
192 — нічні аптеки (довідкова)
+1441 — служба порятунку (авіа та морська)
Міські поліцейські управління:
22802020 — Нікосія
25805050 — Лімасол
24804040 — Ларнака
26806060 — Пафос
90901400 — довідкова больніц

ПРЕДСТАВНИЦТВА КІПРУ В КИЄВІ
ПОСОЛЬСТВО КІПРУ
КОНСУЛЬСЬКИЙ ВІДДІЛ

ПОСОЛЬСТВО УКРАЇНИ на Кіпрі

КОРИСНІ ПОРАДИ

— на острові діють одні з найжорсткіших у Євросоюзі правил куріння в громадських місцях;
— будьте уважні на дорогах: на острові лівосторонній, так незвичне для нас, рух;
— ні парку машину в недозволених місцях, парковка в забороненому місці загрожує Вам великим штрафом;
— цінні речі і документи зберігайте в сейфах, що надаються в кожному готелі безкоштовно або за певну вартість;
— вдавайтеся до допомоги поліції в разі виникнення неприємної ситуації: кіпрські поліцейські дуже уважно ставляться до проблем туристів.

Кипр

Именно на Кипре из морской пены, освещенная ярким солнцем вышла богиня Афродита.
И до сих пор на этом острове все наполнено ее присутствием — жаркое солнце, голубое небо, лазурное море, цветущие деревья, тихая звездная ночь.
Кипр – удивительный остров неповторимых природных контрастов. Отдых на Кипре дарит здоровье, красоту и прекрасное настроение.
Так как Кипр является третьим по величине островом в Средиземном море, он — самый теплый. На Кипре 340 дней в году — солнечные. Пляжный отдых на Кипре возможен даже в середине осени: купальный сезон открыт с конца апреля по ноябрь.
Кипр имеет богатую историю и очень интересное культурное наследие. В разные годы здесь господствовали империи различных народов: римляне, византийцы, персы, египтяне, британцы и другие. Все они оставили на этом острове «отпечаток» своей культуры. Сегодня эти достопримечательности Кипра представляют большой интерес для туристов. Греческие храмы и гимназии, византийские храмы, римские виллы и театры, венецианские крепости, готические соборы, турецкие мечети — все это можно встретить на территории Кипра.

ГЕОГРАФИЧЕСКОЕ ПОЛОЖЕНИЕ

Кипр — третий по величине остров Средиземного моря после Сицилии и Сардинии площадью 9251 кв. км. Географически относится к Азии. Кипр расположен в восточной части Средиземноморья на расстоянии 380 км от Египта, 105 км от Сирии и 75 км от Турции. Фактически остров разделён между 3 государствами: 36 % территории контролирует частично признанное государство Турецкая Республика Северного Кипра, 3,7 % — ООН, 2,7 % — Великобритания (военные базы Акротири и Декелия), остальное 57,6 % — Республика Кипр.
Столица – город Никосия.
Большая часть острова занята горами. Прибрежная линия острова на севере изрезана и скалиста, а на юге покрыта длинными песчаными побережьями. Это одна из причин, почему почти все курорты Кипра находятся на юге, а не на севере. Общая протяженность береговой линии составляет 780 км. При подлете к острову на самолете видны многочисленные бухточки и заливы, зеленые долины в обрамлении гор. Вдоль северного берега тянется горная цепь Кирения. Юго-западная половина острова занята широким горным массивом Троодос, изрезанным продольными речными долинами. Наиболее высокая его северная часть, где находится и самая высокая точка Кипра — гора Олимбос (1952 м), на которой с января по март работают базы зимнего спорта.

КЛИМАТ

Климат Кипра субтропический средиземноморский, с мягкой влажной зимой и сухим жарким летом. На Кипре от 300 до 330 солнечных дней в году. Средняя температура зимой +10 С°, летом +36 С°. Кипрский климат считается одним из самых здоровых в мире. Снег на Кипре выпадает только в горах.
Уже в мае можно купаться, этот месяц считается лучшим для отдыха на море. Все же разница температур в дневное и ночное время составляет 15С°, поэтому мы советуем взять с собой одежду потеплее на вечер. Лето на острове начинается с середины мая и длится до середины октября, принося с собой жару. Это время купаться, загорать и заниматься различными видами водного спорта. Самое «прохладное» место на Кипре летом — западное побережье, в районе Пафоса, где температура на 2-3 С° ниже, чем в Ларнаке и Лимассоле. Сентябрь и октябрь — это бархатный сезон: дни все еще полны солнечного света, а вода в море теплая для купания. К концу октября вечера становятся прохладнее. В октябре и ноябре в Троодосе горные склоны меняют свой цвет.
На Кипре даже в середине ноября вы чувствуете себя как летом. Еще можно купаться, а экскурсии в деревни и дегустация вин на винодельнях становятся еще более привлекательными.
Декабрь и январь — это средиземноморская зима. В этот сезон другие средиземноморские курорты обычно закрываются. Но только не Кипр! На острове можно проводить международные конференции, семинары, выставки, а также посетить множество исторических памятников и музеев.
Уже в январе зацветают первые орхидеи. К середине февраля горные склоны покрываются сочно-зеленым ковром, а цветущий миндаль говорит о приходе весны. Ранняя весна — середина марта — это прекрасное время для поездки на Кипр. Лучшее время для отдыха – май, июнь, а также сентябрь и октябрь. В июле и августе дневная температура превышает 35 градусов и может достигать 45 градусов. Летом в прибрежных районах средняя температура достигает 32 градусов, в центральной части острова — 36, но в отдельные дни может превысить и 40. Зимой средняя температура составляет 15 градусов, однако в горах холоднее.

МесяцДнем, °СНочью, °ССолне чных часов в деньВода, °СВлажность воздуха, %
Январь16851770
Февраль17861769
Март18971865
Апрель221292067
Май2616102168
Июнь3018122464
Июль3221122660
Август3322122761
Сентябрь3120112659
Октябрь271692464
Ноябрь221362168
Декабрь18961970

ГОСУДАРСТВЕННОЕ УСТРОЙСТВО

Официальное наименование государства – Республика Кипр.
Кипр – независимая суверенная республика с президентской формой правления. Согласно Конституции глава исполнительной власти — Президент республики, который избирается всеобщим тайным голосованием на пятилетний срок. Президент назначает Совет Министров. Законодательная власть республики принадлежит палате представителей. Парламентариев народ избирает также на срок в пять лет.
Территория страны разделена на 6 административных округов, названных по именам главных городов: Никосия, Кирения, Ларнака, Лимасол, Пафос, Фамагуста.

НАСЕЛЕНИЕ

В настоящее время население Кипра составляет 837 тыс. человек, из них 78 % греки-киприоты, 18% турки-киприоты, 4% — армяне, арабы, англичане, русские. После разделения острова подавляющее большинство греков-киприотов живёт на юге, а турки — на севере.
Уклад жизни греков-киприотов напоминает жизнь материковой Греции. Нравы киприотов достаточно консервативны. Они деловиты и жизнерадостны, трудолюбивы, честны и предприимчивы. Не смотря на свою медлительность и размеренность жизни, греки-киприоты по-настоящему ценят отдых. Они умеют наслаждаться отдыхом. В конце дня, когда садится солнце и уходит жара, киприоты отправляются в таверны, зачастую всей семьей, включая детей, и проводят там целый вечер. На Кипре очень любят греческую музыку и греческие танцы. Без них не обходится ни одно гулянье.
Все киприоты доброжелательны и вежливы. В любой ситуации они рады помочь.
Относительно местного гостеприимства следует отметить одну черту: здесь считается невежливым отказываться от приглашений на кофе.
Разумеется, демографическое положение в Республике постоянно меняется. Прирост населения увеличивается и по прогнозам к 2030 году при благоприятном стечении обстоятельств населения Кипра увеличится более чем на 50.000 человек.

РЕЛИГИЯ

Традиционно на Кипре распространено православие, которое исповедует большая часть населения, остальная часть – ислам.
Христианство около 2 тыс. лет назад на остров привнесли греки. Именно на Кипре впервые было создано христианское государство. Кипрская православная церковь состоит из одной архиепископии и пяти митрополий. Православная церковь сохраняет огромное влияние в общественной и политической жизни Кипра, а также остается крупнейшим землевладельцем на острове.
Греки-киприоты очень религиозны. Они регулярно посещают церковь. Влияние церкви ощущается и в политике, и в обычной жизни. Большинство греков-киприотов, если у них возникают какие-либо проблемы, сразу идут в церковь, чтобы поставить свечку своему святому. Воскресенье после полудня – это время для посещения монастырей.
В стране существует высокий уровень свободы вероисповедания. Помимо православных христиан, на острове также представлены последователи других религиозных вероисповеданий, включая римских католиков и мусульман. История ислама на Кипре началась во время арабского вторжения в середине VII века, когда в Пафосе появились первые мечети. Исторические данные свидетельствуют о том, что турко-кипрская община образовалась из двух ветвей: с одной стороны, потомков османских завоевателей, с другой – греков и других христиан, обращенных в ислам.

ВАЛЮТА

Кипр является членом Еврозоны с единой валютой — евро.
Евро равен 100 центам. В обороте банкноты номиналом в 5, 10, 20, 50, 100, 200 и 500 евро, а также монеты номиналом в 1, 2, 5, 10, 20 и 50 центов.
Наличную валюту можно обменивать в банках или обменных пунктах. Самый выгодный курс для обмена будет в банке, однако банковские филиалы не всегда расположены в непосредственной близости к отелям и работают только с 08:30 до 13:30 с выходными в субботу и воскресенье.
В большинстве курортных городов Кипра банковские карты принимаются практически везде: в ресторанах и отелях, магазинах и сувенирных лавках.

ТЕЛЕФОННАЯ СВЯЗЬ

Телекоммуникации Кипра обслуживаются компанией CYTA, которая обеспечивает как внутренний, так и международный сервис.
Все телефонные разговоры на Кипре платные. Позвонить можно с переговорного пункта, из номера отеля, из телефона-автомата. Телефоны-автоматы на Кипре двух видов: карточные или монетные. Карту можно приобрести в любом сувенирном магазине, киоске, отделении банка, на почте.
Международный телефонный код Кипра: 357.
Для осуществления звонков на Кипр следует набирать: 8 — 10 — 357 (код Кипра) — (код города) — (номер абонента).
Если в поездке вам необходимо совершать много звонков, лучшим способом будет приобретение местной sim-карты. Купить ее очень просто — это можно сделать в любом супермаркете. Оплачивать связь можно, покупая карты оплаты или пользуясь услугами киосков, в этом случае продавец выдает покупателю чек, на котором есть специальный код. После введения кода баланс пополняется.

МАГАЗИНЫ И ГОСУДАРСТВЕННЫЕ УЧЕРЕЖДЕНИЯ

Следует помнить, что Кипр – средиземноморская страна, поэтому есть перерыв на дневной отдых. Государственные учреждения и банки открыты в рабочие дни с 8:30 до 12:30, но во многих туристических районах банки могут работать и после обеда.
Кипрские магазины продуктов и супермаркеты открыты с утра до 20:00 или до позднего вечера (если находятся вблизи курортных зон). И перерывов в магазинах нет. А вот магазины одежды и обуви, сувениров, ювелирные магазины, магазины домашнего текстиля работают с большим перерывом на обед.
Музеи, как правило, работают ежедневно, время работы разное, большинство работают и до и после обеда, а в субботу работают без перерыва.

TAX-FREE

Отправляясь на Кипр можно совместить пляжный, экскурсионный отдых с шоппингом. Система tax-free обеспечивает дополнительную экономию.
Tax Free — это возврат части НДС от стоимости товара, который вы купили в стране Евросоюза. Наличие знака tax-free, означает, что магазин оформляет чеки tax-free. Если такого изображения нет, необходимо спросить продавца о возможности оформления покупки tax-free.
Совершая покупки в магазинах tax-free, можно дополнительно сэкономить сумму НДС, размер возмещения составляет до 15%, минимальная сумма покупки должна быть не меньше 50 EUR. Для того чтобы получить НДС к возврату, нужно просто попросить продавца выписать вам чек tax-free. Обратите внимание на то, чтобы в чеке были заполнены все данные: имя, фамилия, страна проживания, домашний адрес, номер паспорта и сумма возмещаемого НДС, а также, что бы кассовый чек был прикреплен к чеку tax-free.
На таможне, чтобы подтвердить факт покупки, вас могут попросить предъявить товары к досмотру, чтобы сверить номер на формуляре tax-free c номером бумажных ярлыков на пакете с товарами. Вещи, предъявляемые таможеннику для возврата tax-free, должны быть неиспользованными, неношеными, с ярлыками на пакете. После сверки всех номеров сотрудник таможни должен поставить на чек tax-free печать.

МЕДИЦИНСКОЕ ОБСЛУЖИВАНИЕ

Уровень медицины на Кипре находится на высоком уровне. Частные медицинские клиники находятся в каждом городе острова. Кипр обладает одним из самых больших процентов по количеству высококлассных специалистов на душу населения.
Планируя посетить Кипр, необходимо оформить медицинскую страховку, так как для иностранцев медицинские услуги платные, за исключением экстренных ситуаций, когда жизнь пострадавшего находится в опасности.
При наступлении страхового случая необходимо действовать согласно указаниям компании, выписавшей полис.
Аптек на Кипре достаточно много. Стандартное время работы с 09:00 до 18:00 с перерывом на обед. Каждый день назначается дежурная аптека, которая работает до 23:00. Адрес такой аптеки можно узнать по справочным телефонам.

ТРАНСПОРТ

Кипр имеет два международных аэропорта, расположенных в Пафосе и Ларнаке. Отсюда можно улететь в европейские и ближневосточные страны.
Так как Кипр – островное государство, то вполне логично, что развито и морское сообщение. Морские порты находятся в Лимассоле и Ларнаке. На пароме можно добраться до греческих островов Крит и Родос.
Общественный транспорт на Кипре развит не так сильно как в других европейских странах, местные жители предпочитают передвигаться на машинах, а туристы берут в прокат автомобили.
Тем не менее, самый распространенный общественный транспорт – автобусы.
На острове они ходят до 17:00, по субботам лишь до обеда. Всегда необходимо проверять расписание на остановках. Стоимость проезда варьируется от 2 до 10 евро. Можно купить билет туда-обратно, тогда он будет стоить дешевле, чем в одну сторону.
Другой вид транспорта, причем не самый дешевый – такси. Оно работает круглосуточно, его можно поймать на улице или заказать по телефону. Оплата производится по счетчику, и зависит от времени суток и дня недели.
Расстояние между городами в км.

Аэропорт ЛарнакиЛарнакаЛимассолПафосАэропорт ПафосаАйя НапаПротарасНикосия
Аэропорт Ларнаки570140125455749
Ларнака5 —65135130415245
Лимассол7065686310711282
Пафос1401356815175180152
Аэропорт Пафоса1251306315 —169179142
Айя Напа46411061751691080
Протарас57521161851791090
Никосия4945821521428090

ПЛЯЖИ

Очень большому количеству пляжей Кипра присвоен «Голубой Флаг» Евросоюза, что свидетельствует об их соответствии самым высоким стандартам качества воды и экологии побережья, а также соблюдении всех требований безопасности отдыхающих. На Кипре можно найти пляж на любой вкус – городские, дикие, песчаные или галечные.
Все пляжи острова – муниципальные, это означает, что вход на пляж бесплатный, но за дополнительные услуги (лежаки, зонты) необходимо платить. Исключение составляют пляжи, принадлежащие к отелям.
Дикие пляжи острова находятся вдалеке от туристической зоны, и дополнительный сервис на них отсутствует. Здесь вы можете наслаждаться тишиной и покоем.
Городские пляжи наиболее популярны у туристов, поскольку расположены в пешей доступности от большинства небольших отелей и апартаментов.

Пляжи Пафоса
Лучшие песчаные пляжи в Пафосе находятся в районе Корал Бэй, на расстояние около 10 км от центра города. Пляжи расположены в двух бухтах. В этих бухтах теплая вода и пологое дно, идеально для отдыха с детьми. В непосредственной близости расположено несколько таверн.
Любимым местными жителями местом для отдыха является национальный парк на полуострове Акамас. Здесь расположено несколько полудиких пляжей, сохранивших первозданную красоту.
Популярным для отдыхающих является пляж Петра Ту Ромиу, расположенный в месте рождения Афродиты. Купание из-за подводных течений там весьма опасно.

Пляжи Лимассола
На расстоянии около 20 км от Лимассола расположен невероятной красоты пляж Курион. Море здесь иногда неспокойно, но, поскольку на пляже очень мелко, волны не поднимаются высоко.
А вот городские пляжи Лимассола преимущественно песчано-галечные.
Дасуди – один из лучших городских пляжей. Здесь есть неплохие ресторанчики и водные развлечения.

Пляжи Ларнаки
Практически единственным пляжем в центре Ларнаки является променад Финикудес .Пляж защищен от морских волн невысокими каменными насыпями. Купаться здесь надо с осторожностью из-за большого количества морских ежей.
С западной стороны города находится пляж Маккензи. Но он расположен на близком расстоянии от аэропорта, поэтому здесь бывает достаточно шумно.

Пляжи Айя-Напы
Лучшие пляжи Кипра с бирюзовой водой и светлым песком находятся в Айя-Напе. Если вы ищете уединения, то вам на уютный пляж Айя-Фекла, который расположен в 5 км от Айя-Напы.
Непосредственно в Айя-Напе не оставьте без внимания пляжи Нисси Бич и Макронисос. Они расположены в прекрасных бухтах с очень теплой водой и популярны как среди туристов, так и у местного населения.
Пляжи Кипра весьма разнообразны. В районе Айя-Напы и Ларнаки преобладают пляжи с мелким золотым песком и неглубоким пологим входом в море. А в районе Лимассола – песчаные пляжи с серым песком вулканического происхождения. Пляжи Пафоса идеально подходят для любителей уединенного отдыха. Они, как правило, каменистые, а из-за скалистых берегов вход в море не всегда будет комфортным.

ВРЕМЯ

Разницы во времени между Кипром и Украиной нет.

ЭЛЕКТРИЧЕСТВО

Напряжение в сети 240 вольт, 50 герц, розетки трехфазные. Необходимы переходники. В большинстве отелей Вы можете взять адаптер, оставив депозит, или купить его в магазине.

ЧАЕВЫЕ

Вопрос дополнительного вознаграждения в сфере обслуживания является достаточно деликатным. Во многих ресторанах Кипра плата за обслуживание включается в счет и составляет 5-10% от общей стоимости заказа. Если чаевые в счет не входят, можно оставить 5-10% сверх указанной в нем суммы (или просто округлить ее в большую сторону). Чаевые можно дать таксисту или рабочему отеля, который помогает донести багаж до номера.

ЭКСТРЕННЫЕ ТЕЛЕФОНЫ

112 – телефон спасения (скорая помощь, полиция, пожарная)
192 – ночные аптеки (справочная)
1441 – служба спасения (авиа и морская)
Городские полицейские управления:
22802020 – Никосия
25805050 – Лимасол
24804040 – Ларнака
26806060 – Пафос
90901400 – справочная больниц

ПРЕДСТАВИТЕЛЬСТВА КИПРА В КИЕВЕ
ПОСОЛЬСТВО КИПРА

КОНСУЛЬСКИЙ ОТДЕЛ

ПОСОЛЬСТВО УКРАИНЫ НА КИПРЕ

ПОЛЕЗНЫЕ СОВЕТЫ

— на острове действуют одни из самых жестких в Евросоюзе правил курения в общественных местах;
— будьте внимательны на дорогах: на острове левостороннее, так непривычное для нас, движение;
— не паркуйте машину в неположенных местах, парковка в запрещенном месте грозит Вам большим штрафом;
— ценные вещи и документы храните в сейфах, предоставляемых в каждом отеле бесплатно или за некоторую стоимость;
— прибегайте к помощи полиции в случае возникновения неприятной ситуации: кипрские полицейские очень внимательно относятся к проблемам туристов.